Baltic pearl - 2017

Grand Prix

Exemplary children's collective dance ensemble "Mirror"
Song – "Romance"
Artistic Director: Abakshina Natalia
Russia, Saint Petersburg

Winners of special prizes

1. International center for contemporary dance, theatre-school VORTEKS
Art Directors: Timofeeva, Olga Nikolaevna, Andrey Timofeev A.
Teacher, choreographer: Dubakina Irina
Russia, Moscow

2. Children's choreographic school-Studio "LIK"
Artistic Director: Gasimova Elena
Teachers: Komogorceva Ekaterina, Nedogoda Anatoly
Russia, Naberezhnye Chelny, Republic of Tatarstan

3. Exemplary school-Studio "Artis ballet"
Artistic Director: Savchukov Irina
Russia, Leningrad oblast

4. Exemplary choreographic ensemble "Russia".
Artistic Director: Kiseleva Elena
Russia, Arkhangelsk city

the Winners of I degree

1. Association of children's classical dance "the Magic slipper"
In the category of classic dance age category: Junior
Artistic Director: Lubomirska Larisa Borisovna
Accompanists: Lehmann Tatiana, Surganova Elena
Russia, city Volzhsky

2. Choreographic group "Dance Workshop" Maya zahrebel'na
In the category of classic dance age category average
Solo: Nezhentseva Samira
Artistic Director: Maya V. Zagrebelnaya
Teacher: Nadezhda Egorova
Russia, city of Pyatigorsk.

3. Exemplary school-Studio "Artis ballet"
In the category of classic dance age category - senior
Artistic Director: Savchukov Irina
Russia, Leningrad oblast

4. Exemplary school-Studio "Artis ballet"
In the category of classic dance age category - senior
Duo: Alekseeva Daria Zubareva Sophia
Artistic Director: Savchukov Irina
Russia, Leningrad oblast

5. The ensemble of the Department of Choreographic art of St.-Petersburg Humanitarian University of trade unions
In the category of classic dance age category - adults
Artistic Director: Ignatiev Anna
Russia, Saint Petersburg

6. Ensemble of dance "Youth"
In the category of folk-stage dance, age division - preparatory
Artistic Director: Ivanov Konstantin Vladimirovich
Russia, Saint Petersburg

7. Exemplary dance ensemble "Russians"
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Cherkasova Irina
Russia, the city of Bryansk.

8. Choreographic ensemble "Elegy"
In the category folk stylized dance, age category average
Artistic Director: Konstantinova Sophia Yu
Accompanist: tigay Lubov
Russia, the city of Kirovsk

9. Exemplary choreographic ensemble "Russia".
In the category folk stylized dance, the age group - older
Artistic Director: Kiseleva Elena
Russia, Arkhangelsk city

10. Exemplary choreographic ensemble "Russia".
In the category folk stylized dance, the age group - older
Solo: Soboleva Olga
Artistic Director: Kiseleva Elena
Russia, Arkhangelsk city

11. Children's choreographic school-Studio "LIK"
In the category pop dance age category: Junior
Artistic Director: Gasimova Elena
Teachers: Komogorceva Ekaterina, Nedogoda Anatoly
Russia, Naberezhnye Chelny, Republic of Tatarstan

12. Theatre-school of modern dance "VORTEKS"
In the category pop dance age group - average
Artistic Director: Timofeeva, Olga
Russia, Moscow

13. International center of modern dance "VORTEKS", the Youth team
Nomination modern choreography, age - combined
Artistic Director: Andrey Timofeev A.
Teacher, choreographer: Dubakina Irina
Russia, Moscow

the winners of the II degree

1. Association of children's classical dance "the Magic slipper"
In the category of classic dance age category average
Artistic Director: Lubomirska Larisa Borisovna
Accompanists: Lehmann Tatiana, Surganova Elena
Russia, city Volzhsky

2. Ensemble of dance "Youth"
In the category of folk-stage dance, age category: Junior
Artistic Director: Ivanov Konstantin Vladimirovich
Russia, city Saint Petersburg
3. Theatre-school of modern dance "VORTEKS"
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Timofeeva, Olga
Russia, Moscow

4. Ensemble of dance "Youth"
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Ivanov Konstantin Vladimirovich
Russia, city Saint Petersburg

5. Ensemble of dance "Youth"
In the category of folk-stage dance, age category - adults
Artistic Director: Ivanov Konstantin Vladimirovich
Russia, city Saint Petersburg

6. Choreographic ensemble "Dubravushka"
In the category of folk-stage dance, age category - misc
Art Directors: Bandura Alexander, Banduristov Tatyana Ivanovna
Accompanists: Farafonov Anatoly Ivanovich Grebennikov Aleksandr Antonovich
Russia, the city of Korocha, Belgorod oblast

7. International center of modern dance "VORTEKS", the Youth team
In the category folk stylized dance, age category - misc
Artistic Director: Andrey Timofeev A.
Teacher, choreographer: Dubakina Irina
Russia, Moscow

8. Studio of dance arts "Style"
In the category pop dance age group - preparatory
Artistic Director: Sabirov Ekaterina Dmitrievna
Russia, city Saint Petersburg

9. Dance Studio Orange
In the category pop dance age category: Junior
Artistic Director: Demenchuk Svetlana
Russia, city Saint Petersburg

10. Choreographic group "Triumph"
In the category pop dance age category - misc
Artistic Director: Parfenova Olesya Aleksandrovna
Russia, Veliky Novgorod

11. Children's theatre of dance "Indigo"
Nomination modern choreography, age - average
Artistic Director: Lipetsk Ekaterina
Teacher: Spiridonova Yulia
Russia, city Saint Petersburg

12. Exemplary school-Studio "Artis ballet"
Nomination modern choreography, age - average
Artistic Director: Savchukov Irina
Russia, Leningrad region

13.Ensemble of modern dance SPBGPU "College "Star"
In the category modern dance, age category - adults
Solo: Elsa abdrahimova
Artistic Director: Didenko Elena
Russia, city Saint Petersburg

14. Choreographic ensemble "Elegy"
In the category of classic dance age category average
Trio: Kaledaite Barbara, zhbanova Alexander, Hanakova Irina
Artistic Director: Konstantinova Sophia Yu
Accompanist: tigay Lubov
Russia, the city of Kirovsk



Laureates of the III degree
1. Choreographic group "Kabriol"
In the category of classic dance age category: Junior
Artistic Director: Grinkin Elena
Accompanist: Pyatkova O. V.
Russia, Moscow

2. Exemplary school-Studio "Artis ballet"
In the category of classic dance age category average
Artistic Director: Savchukov Irina
Russia, Leningrad region

3. Choreographic ensemble "Apple"
In the category of classic dance age category average
Solo: Ales a rented room
Artistic Director: Zhzhenov Marina Georgievna
Russia, city Saint Petersburg

4. Choreographic ensemble "Elegy"
In the category of classic dance age category average
Solo: Kaledaite barbarian
Artistic Director: Konstantinova Sophia Yu
Accompanist: tigay Lubov
Russia, the city of Kirovsk

5. The ensemble of the Department of Choreographic art of St.-Petersburg Humanitarian University of trade unions
In the category of classic dance age category - adults
Duo: Mitrofanova Olga Savchuk Love
Artistic Director: Ignatiev Anna
Russia, city Saint Petersburg

6. Exemplary Amateur collective "Children's choreographic Studio"
In the category of folk-stage dance, age category: Junior
Director: Zakharova Margarita G.
Choreographer: Samodurova T. A.
Accompanists: zhivihina Olga V., Bravinova Marina Nikolaevna
Russia, the city of Lodeynoye pole

7. Children's choreographic group "Sunflower"
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Maria izvekova
Russia, Moscow

8. Choreographic ensemble "Dubravushka"
In the category of folk-stage dance, age category average
Art Directors: Bandura Alexander, Banduristov Tatyana Ivanovna
Accompanists: Farafonov Anatoly Ivanovich Grebennikov Aleksandr Antonovich
Russia, the city of Korocha, Belgorod oblast

9. The ensemble of folk dance "Kruzheva"
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Bazhanova Natalia
Teachers: Romanova E. N., Ishchenko, Anna
Accompanist: Gessler Tatiana
Russia, Tyumen.

10. Exemplary folk dance ensemble "Kalinka"
In the category of folk-stage dance, age category - senior
Artistic Director: Vladimir Spitsyn V.
Teachers: Apollonova Nadezhda Yurievna, Amosova Elena
Russia, city of Nizhny Novgorod

11. Choreographic ensemble "Dubravushka"
In the category of folk-stage dance, age category - senior
Art Directors: Bandura Alexander, Banduristov Tatyana Ivanovna
Accompanists: Farafonov Anatoly Ivanovich Grebennikov Aleksandr Antonovich
Russia, the city of Korocha, Belgorod oblast

12. Choreographic ensemble "Fantasy"
In the category folk stylized dance, age category average
Artistic Director: Volokitina Svetlana Sergeevna
Russia, city of Lipetsk

13. Exemplary folk dance ensemble "Kalinka"
In the category folk stylized dance, the age group - older
Artistic Director: Vladimir Spitsyn V.
Teachers: Apollonova Nadezhda Yurievna, Amosova Elena
Russia, city of Nizhny Novgorod

14. Exemplary choreographic ensemble "Russia".
In the category folk stylized dance, the age group - older
Duo: Soboleva Olga, Evgenia Romanovskaya
Artistic Director: Kiseleva Elena
Russia, Arkhangelsk city

15. Studio of dance arts "Style"
In the category pop dance age category: Junior
Artistic Director: Sabirov Ekaterina Dmitrievna
Russia, city Saint Petersburg

16. Choreographic collective "Girls"
In the category pop dance age group - average
Artistic Director: Levonia Marina Pavlovna
Teacher: Strelina Natalia
Accompanist: Bokareva Elena Yuvenalyevna
Russia, Dzerzhinsk

17. International center of modern dance "VORTEKS", the Youth team
In the category pop dance age category - misc
Artistic Director: Andrey Timofeev A.
Teacher, choreographer: Dubakina Irina
Russia, Moscow

18. Exemplary choreographic Association "Kaleidoscope"
In the category pop dance age category - misc
Artistic Director: Shumakova Olga
Teacher: Bondarenko Evgeny
Accompanist: Gorelov Vyacheslav Fedorovich
Russia, city Omsk.

19. Exemplary children's collective dance Studio Zolotitsa
In the category pop dance age category - misc
Artistic Director: Androsova Elena
Teachers: Victoria Yastrebova Grigorievna, Habarova S. A.
Accompanist: Kaparulina Natalia V.
Russia, Severodvinsk

20. Children's theatre of dance "Indigo"
In the category modern dance, age category: Junior
Artistic Director: Lipetsk Ekaterina
Teacher: Spiridonova Yulia
Russia, city Saint Petersburg

21. Choreographic ensemble "grace"
Nomination modern choreography, age - average
Art Directors: Elena Panfilova and Panfilov A. Anastasia I.
Russia, Moscow

22. Theatre-school of modern dance "VORTEKS"
Nomination modern choreography, age - average
Artistic Director: Timofeeva, Olga
Russia, Moscow

23. Children's theatre of dance "Indigo"
Nomination modern choreography, age-category - older
Duo: Anna Michurina and Alexander Kharlamov
Artistic Director: Lipetsk Ekaterina
Teacher: Spiridonova Yulia
Russia, city Saint Petersburg

24. Dance group jazz Dance "Exercise"
Nomination modern choreography, age-category - older
Art Director: Orlov Alevtina Anatolyevna
Russia, city of Saratov

25. Children's theatre of dance "Indigo"
Nomination modern choreography, age - combined
Artistic Director: Lipetsk Ekaterina
Teacher: Spiridonova Yulia
Russia, city Saint Petersburg



The diploma of I degree
1. Choreographic ensemble "grace"
In the category of classic dance age category: Junior
Solo: Maria Shevyakova
Art Directors: Elena Panfilova and Panfilov A. Anastasia I.
Russia, Moscow

2. Exemplary school-Studio "Artis ballet"
In the category of classic dance age category: Junior
Duo: Alina Tunin, Kotova of Svetolika
Artistic Director: Savchukov Irina
Russia, Leningrad region

3. Choreographic ensemble "grace"
In the category of classic dance age category average
Solo: Tatiana Aleshina
Art Directors: Elena Panfilova and Panfilov A. Anastasia I.
Russia, Moscow

4. Children's theatre of dance "Indigo"
In the category – children's dance, age division - preparatory
Artistic Director: Lipetsk Ekaterina
Teacher: Spiridonova Yulia
Russia, city Saint Petersburg

5. Exemplary children's collective dance Studio Zolotitsa
In the category – children's dance, age category: Junior
Artistic Director: Androsova Elena
Teachers: Victoria Yastrebova Grigorievna, Habarova S. A.
Accompanist: Kaparulina Natalia V.
Russia, Severodvinsk

6. Exemplary Amateur collective "Children's choreographic Studio"
In the category – children's dance, age category: Junior
Director: Zakharova Margarita G.
Choreographer: Samodurova T. A.
Accompanists: zhivihina Olga V., Bravinova Marina Nikolaevna
Russia, the city of Lodeynoye pole

7. Choreographic group "Kabriol"
In the category – children's dance, age category: Junior
Artistic Director: Grinkin Elena
Accompanist: Pyatkova O. V.
Russia, Moscow

8. Children's choreographic ensemble "the Smile"
In the category – children's dance, age category - misc
Artistic Director: Mikhailova Elena
Teacher: Sorochenko Nadezhda
Russia, Tambov

9. Choreographic group "Kabriol"
In the category of folk-stage dance, age category: Junior
Artistic Director: Grinkin Elena
Accompanist: Pyatkova O. V.
Russia, Moscow

10. Choreographic ensemble "Dubravushka"
In the category of folk-stage dance, age category: Junior
Art Directors: Bandura Alexander, Banduristov Tatyana Ivanovna
Accompanists: Farafonov Anatoly Ivanovich Grebennikov Aleksandr Antonovich
Russia, the city of Korocha, Belgorod oblast

11. Ensemble of dance "Youth"
In the category of folk-stage dance, age category: Junior
Solo: Juliana selyutina
Artistic Director: Ivanov Konstantin Vladimirovich
Russia, city Saint Petersburg

12. Exemplary choreographic ensemble "Freckles"
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Ignatieva Elena V.
Accompanist: Ignatieva Olga Iosifovna
Russia, Dzerzhinsk

13. Choreographic ensemble "Fantasy"
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Volokitina Svetlana Sergeevna
Russia, city of Lipetsk

14. Studio of Indian dance RATI
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: jacyna Irina
Russia, Leningrad region

15. Choreographic ensemble "grace"
In the category of folk-stage dance, age category average
Art Directors: Elena Panfilova and Panfilov A. Anastasia I.
Russia, Moscow

16. Exemplary choreographic ensemble "Freckles"
In the category of folk-stage dance, age category – senior
Artistic Director: Ignatieva Elena V.
Accompanist: Ignatieva Olga Iosifovna
Russia, Dzerzhinsk

17. Dance Association Dance
In the category of folk-stage dance, age category – misc
Artistic Director: Victoria A. Zwinger
Accompanist: Diana Bakaeva V.
Russia, city Saint Petersburg

18. Children's Exemplary ensemble "Revenge"
In the category folk stylized dance, age category: Junior
Artistic Director: Elena Baurova A.
Russia, the city of Chudovo, Novgorod region

19. Children's choreographic group "Sunflower"
In the category folk stylized dance, age category average
Artistic Director: Maria izvekova
Russia, Moscow

20. St. Petersburg children's art school №12
In the category folk stylized dance, age category average
Solo: Palachova Arina
Artistic Director: Gerega Julia
Teacher: Papeete Julia
Accompanist: Sviridenko Svetlana Fedorovna
Russia, city Saint Petersburg

21. Exemplary choreographic ensemble "Freckles"
In the category folk stylized dance, the age group – older
Artistic Director: Ignatieva Elena V.
Accompanist: Ignatieva Olga Iosifovna
Russia, Dzerzhinsk

22. Choreographic group "Triumph"
In the category folk stylized dance, age category - misc
Artistic Director: Parfenova Olesya Aleksandrovna
Russia, Veliky Novgorod

23. Children's dancing ensemble of variety dance "planet childhood"
In the category pop dance age category: Junior
Artistic Director: Lastova Elena
Russia, the city of Bryansk.

24. Modern dance ensemble "Rhythm"
In the category pop dance age category: Junior
Artistic Director: Boboshina Elvira Andreyevna
Teachers: Elena vyaznikova L., Kotova, Yekaterina Eduardovna
Russia, city of Kirov.

25. Choreographic collective "Girls"
In the category pop dance age category: Junior
Artistic Director: Levonia Marina Pavlovna
Teacher: Strelina Natalia
Accompanist: Bokareva Elena Yuvenalyevna
Russia, Dzerzhinsk

26. Exemplary children's collective dance Studio Zolotitsa
In the category pop dance age group - average
Artistic Director: Androsova Elena
Teachers: Victoria Yastrebova Grigorievna, Habarova S. A.
Accompanist: Kaparulina Natalia V.
Russia, Severodvinsk

27. Modern dance ensemble "Rhythm"
In the category pop dance age group - average
Artistic Director: Boboshina Elvira Andreyevna
Teachers: Elena vyaznikova L., Kotova, Yekaterina Eduardovna
Russia, city of Kirov.

28. Dance Studio Orange
In the category pop dance age group - average
Artistic Director: Demenchuk Svetlana
Russia, city Saint Petersburg

29. Dance group "FIRE DANCE"
In the category pop dance age category - adults
Art Director: Bella Itkin V.
Russia, city Saint Petersburg

30. Choreographic ensemble "grace"
Nomination modern choreography, age - average
Solo: Korniyenko, Karina
Art Directors: Elena Panfilova and Panfilov A. Anastasia I.
Russia, Moscow

31. Choreographic collective "Girls"
Nomination modern choreography, age-category - older
Solo: Zakharova, Jeanne
Artistic Director: Levonia Marina Pavlovna
Teacher: Strelina Natalia
Accompanist: Bokareva Elena Yuvenalyevna
Russia, Dzerzhinsk

32. Dance school DANCE SK
Nomination modern choreography, age-category - older
Solo: Anastasia Orlova
Artistic Director: Celkova Sonia Nailevna
Russia, city Omsk.

33. Dance school DANCE SK
Nomination modern choreography, age-category - older
Artistic Director: Celkova Sonia Nailevna
Russia, city Omsk.

34. International center of modern dance "VORTEKS", the Youth team
In the category of SHOW, age group - combined
Artistic Director: Andrey Timofeev A.
Teacher, choreographer: Dubakina Irina
Russia, Moscow

35. Studio of modern dance "Rhodesiana"
In the category of SHOW, age group - older
Artistic Director: Ivanova Natalia
Russia, Petropavlovsk-Kamchatsky

36. Theatre-school of modern dance "VORTEKS"
In the category of SHOW, age group - average
Artistic Director: Timofeeva, Olga
Russia, Moscow

37. St. Petersburg children's art school №12
In the category of classic dance age category average
Teacher: Makarov, Valentin G.
Accompanist: Brooke Elena emmanuilovna
Russia, city Saint Petersburg

38. Dance theatre Margarita Grishina (school №339)
In the category folk stylized dance, age category – misc
Duo: Anastasia Altunina, Yakovleva Arina
Artistic Director: Margarita Grishina p.
Russia, city Saint Petersburg



The winners of the II degree.
1. Russian national Ballet School Ilze Liepa
In the category of classic dance age category - preparatory
Artistic Director: Kirsanova Irina
Teacher: Gradska Alina Borisovna
Accompanist: Halina Irene A.
Russia, city Saint Petersburg

2. Exemplary choreographic Association "Kaleidoscope"
In the category of classic dance age category - misc
Artistic Director: Shumakova Olga
Teacher: Bondarenko Evgeny
Accompanist: Gorelov Vyacheslav Fedorovich
Russia, city Omsk.

3. Dance Association "Stanculescu"
In the category – children's dance, age division - preparatory
Artistic Director: Victoria A. Zwinger
Accompanist: Diana Bakaeva V.
Russia, city Saint Petersburg

4. Children's dancing ensemble of variety dance "planet childhood"
In the category – children's dance, age category: Junior
Artistic Director: Lastova Elena
Russia, the city of Bryansk.

5. Exemplary choreographic ensemble "Russia".
In the category – children's dance, age category: Junior
Artistic Director: Kiseleva Elena
Russia, Arkhangelsk city

6. Exemplary choreographic ensemble "Freckles"
In the category of folk-stage dance, age category: Junior
Artistic Director: Ignatieva Elena V.
Accompanist: Ignatieva Olga Iosifovna
Russia, Dzerzhinsk

7. Choreographic ensemble "Antre"
In the category folk stylized dance, age category average
Solo: Kovtun Polina
Art Directors: fairushina Irina, Konotopov Natalia A.
Russia, Ussuriysk

8. Choreographic ensemble "Antre"
In the category folk stylized dance, age category average
Art Directors: fairushina Irina, Konotopov Natalia A.
Russia, Ussuriysk

9. Choreographic ensemble "Dubravushka"
In the category folk stylized dance, age category average
Art Directors: Bandura Alexander, Banduristov Tatyana Ivanovna
Accompanists: Farafonov Anatoly Ivanovich Grebennikov Aleksandr Antonovich
Russia, the city of Korocha, Belgorod oblast

10. The dance ensemble "Neposedy"
In the category folk stylized dance, age category average
Artistic Director: Ogurtsova T. V.
Russia, Ussuriysk

11. Dance Association Dance
In the category folk stylized dance, age category – misc
Artistic Director: Victoria A. Zwinger
Accompanist: Diana Bakaeva V.
Russia, city Saint Petersburg

12. Studio gymnastics and dance Anna Serova
In the category pop dance age group - preparatory
Artistic Director: Serova Anna Grigorieva
Russia, city Saint Petersburg

13. Studio of Indian dance RATI
In the category pop dance age category: Junior
Artistic Director: jacyna Irina
Russia, Leningrad region

14. Dance group jazz Dance "Exercise", the group "Rendezvous"
In the category pop dance age category: Junior
Artistic Director: Orlova Olga
Russia, city of Saratov

15. Studio of Indian dance RATI
In the category pop dance age group - average
Artistic Director: jacyna Irina
Russia, Leningrad region

16. Modern dance ensemble "Rhythm"
In the category pop dance age group - average
Solo: Zhigalova Xenia
Artistic Director: Boboshina Elvira Andreyevna
Teachers: Elena vyaznikova L., Kotova, Yekaterina Eduardovna
Russia, city of Kirov.

17. Children's choreographic ensemble "the Smile"
In the category pop dance age category - misc
Artistic Director: Mikhailova Elena
Teacher: Sorochenko Nadezhda
Russia, Tambov

18. Dance group jazz Dance "Exercise"
Nomination modern choreography, age - preparatory
Art Director: Orlov Alevtina Anatolyevna
Russia, city of Saratov

19. Dance group jazz Dance "Exercise", the group "Dance class"
In the category modern dance, age category: Junior
Artistic Director: Orlova Olga
Russia, city of Saratov

20. Dance group jazz Dance "Exercise", the group "Rendezvous"
In the category modern dance, age category: Junior
Artistic Director: Orlova Olga
Russia, city of Saratov

21. Choreographic ensemble "Perlite"
In the category modern dance, age category: Junior
Artistic Director: Diane Gorski, Damberga Marina
Latvia, Riga

22. Choreographic group "Dance Workshop" Maya zahrebel'na
Nomination modern choreography, age - average
Solo: Nezhentseva Samira
Artistic Director: Maya V. Zagrebelnaya
Teacher: Nadezhda Egorova
Russia, city of Pyatigorsk.

23. Children's choreographic group modern pop dance "Olympia"
Nomination modern choreography, age - average
Solo: Burdukova Valeria
Artistic Director: Akatova Ekaterina
Teacher: Zenkova Marina
Russia, city Saint Petersburg

24. Children's choreographic group modern pop dance "Olympia"
Nomination modern choreography, age - average
Solo: Dyhnovskaya Valeria
Artistic Director: Akatova Ekaterina
Teacher: Zenkova Marina
Russia, city Saint Petersburg

25. St. Petersburg children's art school №12
Nomination modern choreography, age-category - older
Solo: Tutukova Anastasia
Teacher: Papeete Julia
Accompanist: Sviridenko Svetlana Fedorovna
Russia, city Saint Petersburg

26. Ensemble of modern dance SPBGPU "College "Star"
In the category modern dance, age category - adults
Artistic Director: Didenko Elena
Russia, city Saint Petersburg

27. Studio of ballet by Elena Buhinnik
Nomination modern choreography, age - combined
Artistic Director: Buhinnik Elena
Teacher: Shpilevskaya Elena
Israel, Ashkelon

28. St. Petersburg children's art school №12
In the category of classic dance age category average
Solo: Anastasia Khusnutdinova
Teacher: Makarov, Valentin G.
Accompanist: Brooke Elena emmanuilovna
Russia, city Saint Petersburg

29. St. Petersburg children's art school №12
In the category of classic dance age category average
Solo: Eugene Burtseva
Teacher: Makarov, Valentin G.
Accompanist: Brooke Elena emmanuilovna
Russia, city Saint Petersburg

30. St. Petersburg children's art school №12
In the category of classic dance age category average
Solo: Polina Suvorova
Teacher: Makarov, Valentin G.
Accompanist: Brooke Elena emmanuilovna
Russia, city Saint Petersburg



The diploma of III degree
1. Studio of ballet by Elena Buhinnik
In the category of classic dance age category: Junior
Artistic Director: Buhinnik Elena
Teacher: Shpilevskaya Elena
Israel, Ashkelon

2. Studio of ballet by Elena Buhinnik
In the category of classic dance age category: Junior
Solo: Micaela Jusid
Artistic Director: Buhinnik Elena
Teacher: Shpilevskaya Elena
Israel, Ashkelon

3. Choreographic ensemble "Fantasy"
In the category of classic dance age category average
Artistic Director: Volokitina Svetlana Sergeevna
Russia, city of Lipetsk

4. Studio of ballet by Elena Buhinnik
In the category of classic dance age category average
Solo: Klil Levi
Artistic Director: Buhinnik Elena
Teacher: Shpilevskaya Elena
Israel, Ashkelon

5. Studio of ballet by Elena Buhinnik
In the category of classic dance age category average
Solo: Li Edery
Artistic Director: Buhinnik Elena
Teacher: Shpilevskaya Elena
Israel, Ashkelon

6. Choreographic group "Spring mood" (DSHI №6)
In the category of classic dance age category - misc
Artistic Director: Kazantseva Anna
Russia, Moscow

7. Studio of ballet by Elena Buhinnik
In the category of classic dance age category - misc
Artistic Director: Buhinnik Elena
Teacher: Shpilevskaya Elena
Israel, Ashkelon

8. St. Petersburg children's art school №12
In the category of classic dance age category - senior
Solo: Tutukova Anastasia
Teacher: Papeete Julia
Accompanist: Sviridenko Svetlana Fedorovna
Russia, city Saint Petersburg

9. Studio of ballet by Elena Buhinnik
In the category of classic dance age category - senior
Solo: Lior Amar
Artistic Director: Buhinnik Elena
Teacher: Shpilevskaya Elena
Israel, Ashkelon

10. Dance group jazz Dance "Exercise", the group "Rendezvous"
In the category – children's dance, age division - preparatory
Artistic Director: Orlova Olga
Russia, city of Saratov

11. Studio gymnastics and dance Anna Serova
In the category – children's dance, age division - preparatory
Artistic Director: Serova Anna Grigorieva
Russia, city Saint Petersburg

12. Choreographic collective "Breath".
In the category – children's dance, age division - preparatory
Artistic Director: Gubanova Christian MacDowell
Russia, city Saint Petersburg

13. Choreographic ensemble "Tick-tock"
In the category – children's dance, age category: Junior
Art Directors: Elena Panfilova and Panfilov A. Anastasia I.
Accompanists: Smooth Yuliya Abramovna, Maria A. Chirkin
Russia, Moscow

14. Dance Association "Stanculescu"
In the category of folk-stage dance, age category: Junior
Artistic Director: Victoria A. Zwinger
Accompanist: Diana Bakaeva V.
Russia, city Saint Petersburg

15. Choreographic ensemble "Perlite"
In the category of folk-stage dance, age category: Junior
Artistic Director: Diane Gorski, Damberga Marina
Latvia, Riga

16. Russian national Ballet School Ilze Liepa
In the category of folk-stage dance, age category: Junior
Artistic Director: Kirsanova Irina
Teacher: Firsova Elena
Russia, city Saint Petersburg

17. Exemplary choreographic ensemble "Freckles"
In the category of folk-stage dance, age category – misc
Artistic Director: Ignatieva Elena V.
Accompanist: Ignatieva Olga Iosifovna
Russia, Dzerzhinsk

18. Choreographic collective "Breath".
In the category folk stylized dance, the age group - older
Artistic Director: Gubanova Christian MacDowell
Russia, city Saint Petersburg

19. Dance group jazz Dance "Exercise"
In the category pop dance age group - preparatory
Art Director: Orlov Alevtina Anatolyevna
Russia, city of Saratov

20. Dance Association Dance
In the category pop dance age group – average
Artistic Director: Victoria A. Zwinger
Accompanist: Diana Bakaeva V.
Russia, city Saint Petersburg

21. Choreographic collective "Breath".
In the category pop dance age group - average
Artistic Director: Gubanova Christian MacDowell
Russia, city Saint Petersburg

22. Choreographic ensemble "Apple"
In the category pop dance age group - average
Duo: Alesia a rented room, Daniel Fights
Artistic Director: Zhzhenov Marina Georgievna
Russia, city Saint Petersburg

23. Choreographic collective "Breath".
In the category pop dance age category - misc
Artistic Director: Gubanova Christian MacDowell
Russia, city Saint Petersburg

24. Choreographic collective "Breath".
Nomination modern choreography, age - combined
Artistic Director: Gubanova Christian MacDowell
Russia, city Saint Petersburg


View all results