Saint-Petersburg - 2016

The Winners Of The Grand Prix:
Children's choreographic school - Studio "LIK"
In the category pop dance age group - the average
Composition - "How to draw a bird"
Artistic Director: Gasimova Elena
The Republic of Tatarstan Naberezhnye Chelny

Laureates of the I degree
1. Ballet theatre of Kirov, Children's school of classical dance of Kirov
In the children's category dance age category Junior
Artistic Director: Zabolotnikova Natalia
Teacher: Antonina Filippova A.
Kirov
2. Studio of national dance "ARTAR"
In the category of folk-stage dance, age category Junior
Artistic Director: Dzukaeva Elena Albertovna
G. the Republic of North Ossetia-Alania, Vladikavkaz
3. Choreographic ensemble "Constellation"
In the category of folk-stage dance, age category Junior
Artistic Director: Savkin Natalia
Saint-Petersburg
4. School Of Contemporary Ballet "The Sculptor"
Glaser Nicole - solo
In the category of folk-stage dance, age category average
Art Director: Anastasia Krisuk
Teachers: Andrei Razin, Abdullaeva, Marina, Cucurachi Nikita Mustafin Roman Lysak Love
Moscow Region, Chernogolovka
5. Exemplary choreographic ensemble "Talisman"
The Duo Escuchen Daniel and Alina Romantikov
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Rizaeva Elena E.
Teacher: Rizaeva Julia E.
Primorsky Krai, Ussuriysk
6. Dance Studio "globe"
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Peter and Paul Natalia
Teachers: Khara L. V., Grebenkina Ekaterina Viktorovna,
Zhuravlev, Kirill
Accompanist: Nekhaeva Natalia Rudneva Lydia M. V., Popkova O. V., St. Petersburg
7. Detskaya SHKOLA Iskusstv imeni A. I. Khachaturian" - Choreography Department grade 5
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Matsegora Tatiana
Nizhny Novgorod
8. Choreographic ensemble "Constellation"
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Savkin Natalia
Saint-Petersburg
9.School-Studio choreographic ensemble "Zorenka" (1)
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Demina Valentina Aleksandrovna
Teacher: Yudin Sergey Olegovich
Accompanist: Strukova Zhanna
Penza
10. School-Studio choreographic ensemble "Zorenka" (2 part)
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Olga Martynova G.,
Accompanist: Alyakin Svetlana Nikolaevna
Penza
11. Exemplary dance ensemble "Mozaika"
In the category of folk-stage dance, age category - senior
Artistic Director: Vidmanova Larisa Viktorovna
Teachers: Jeanne A. Pletnev
Tutor: Smolin, E. A., Romanova Marina Ivanovna
Dzerzhinsk
12. Choreographic ensemble "Constellation"
In the category of folk-stage dance, age category - senior
Artistic Director: Savkin Natalia
Saint-Petersburg
13. Studio of national dance "ARTAR"
In the category of stylized folk dance, age category - mixed
Artistic Director: Dzukaeva Elena Albertovna
G. the Republic of North Ossetia-Alania, Vladikavkaz
14.School-Studio choreographic ensemble "Zorenka" (1)
In the category of folk-stage dance, age category - mixed
Artistic Director: Demina Valentina Aleksandrovna
Teacher: Yudin Sergey Olegovich
Accompanist: Strukova Zhanna
Penza
15. School-Studio choreographic ensemble "Zorenka" (2 part)
In the category of folk-stage dance, age category - mixed
Artistic Director: Olga Martynova G.,
Accompanist: Alyakin Svetlana Nikolaevna
Penza
16. Studio of national dance "ARTAR"
In the category of folk - stage dance, age category - mixed
Artistic Director: Dzukaeva Elena Albertovna
G. the Republic of North Ossetia-Alania, Vladikavkaz
17.Honored collective of the folk art Ensemble of Russian dance "epic"
In the category of folk - stage dance, age category - mixed
Artistic Director: White Vladimir Ivanovich
Teacher: Tatarintsev Andrey Yurievich
Belgorod oblast, Belgorod
18. Children's choreographic school - Studio "LIK"
In the category pop dance age group - the average
Artistic Director: Gasimova Elena
The Republic of Tatarstan Naberezhnye Chelny
19. Ensemble of variety dance "Dance-Hall-State"
In the category pop dance age group - the average
Artistic Director: sajeewa Tatiana
Teacher: Andreeva Irina
Sverdlovsk oblast, Kamensk-Uralsky
20. Dance Studio "globe"
In the category pop dance age group - the average
Artistic Director: Peter and Paul Natalia
Teachers: Khara L. V., Grebenkina Ekaterina Viktorovna,
Zhuravlev, Kirill
Accompanist: Nekhaeva Natalia Rudneva Lydia M. V., Popkova O. V., St. Petersburg
21. Dance Studio "globe"
In the category pop dance age group - senior
Artistic Director: Peter and Paul Natalia
Teachers: Khara L. V., Grebenkina Ekaterina Viktorovna,
Zhuravlev, Kirill
Accompanist: Nekhaeva Natalia Rudneva Lydia M. V., Popkova O. V., St. Petersburg
22. Exemplary dance ensemble "Mozaika"
In the category of modern dance, age category - senior
Artistic Director: Vidmanova Larisa Viktorovna
Teachers: Jeanne A. Pletnev
Tutor: Smolin, E. A., Romanova Marina Ivanovna
Dzerzhinsk
23.Studio pop dance "Fiesta Orange" -
Solo Ksenia Veselkova
In the category of modern dance, age category - adults
Artistic Director: Maria G. Gudkova
Petrozavodsk.
24. Folklore ensemble "PRALINA"
In the category of folk dance (folklore), age category - mixed
Artistic Director: Vlasova Svetlana, Scunci Vladimir Fedorovich, Sunceva Natalia
Moscow region, Reutov
25. Folklore ensemble "-speech"
In the category of folk dance (folklore), age category - mixed
Artistic Director: Fokina Natalia
Vsevolozhsk

Laureates of the II degree:
1. School Of Contemporary Ballet "The Sculptor" Solo - Glaser Isabel
In the category of stylized folk dance, age category Junior
Art Director: Anastasia Krisuk
Teachers: Andrei Razin, Abdullaeva, Marina, Cucurachi Nikita Mustafin Roman Lysak Love
Moscow Region, Chernogolovka
2.Exemplary dance ensemble "Mozaika"
In the category of folk - stage dance, age category Junior
Artistic Director: Vidmanova Larisa Viktorovna
Teachers: Jeanne A. Pletnev
Tutor: Smolin, E. A., Romanova Marina Ivanovna
Dzerzhinsk
3. Exemplary collective of the Russian national ensemble of variety dance "the Surprise"
In the category of stylized folk dance, age category average
Artistic Director: Egorova Irina Antonovna
Teachers: Poselska Diana V. Dyakonov and Viktoriya Aleksandrovna
Yakutsk
4. Exemplary choreographic ensemble "Talisman"
In the category of folk - stage dance, age category average
Artistic Director: Rizaeva Elena E.
Teacher: Rizaeva Julia E.
Primorsky Krai, Ussuriysk
5.Children's choreographic Studio "Sputnik" the State song and dance ensemble of the Tambov area Ivushka
In the category of folk - stage dance, age category average
Artistic Director: Demchenko O. E.
Tambov
6.Studio theatre of dance "Fuete"
In the category of folk - stage dance, age category - senior
Artistic Director: Perfil Darya Igorevna
Saint-Petersburg
7. Ensemble "Drago"
In the category of stylized folk dance, age category - adults
Artistic Director: Olga Tarasova, Larissa Seat
Estonia, Tallinn
8. School Of Contemporary Ballet "The Sculptor"
The Duo - Isabelle Glaser and Glaser Nicole
In the category of stylized folk dance, age category - mixed
Art Director: Anastasia Krisuk
Teachers: Andrei Razin, Abdullaeva, Marina, Cucurachi Nikita Mustafin Roman Lysak Love
Moscow Region, Chernogolovka
9. Choreographic ensemble "STEP FORWARD"
Duet – Melnikova Olesya and Alena Sergeeva
In the category of stylized folk dance, age category - mixed
Artistic Director: Sokol Yuliya Eduardovna
Moscow region, Podolsk
10. Choreographic ensemble "DROPS"
In the category of folk - stage dance, age category - mixed
Artistic Director: Hodak Vera
Teachers: Ivy Lyudmila Borisovna, Fadeeva Tatyana Sergeevna
Accompanist: Tyapochkin Love V. and Vagulkin Natalia
Saint-Petersburg

11. Choreographic ensemble "STEP FORWARD"
Solo Melnikova Olesya
In the category pop dance age group - preparatory
Artistic Director: Sokol Yuliya Eduardovna
Moscow region, Podolsk
12. Children's Dance Studio "Orange"
In the category pop dance, age category Junior
Artistic Director: Demenchuk Svetlana
Saint-Petersburg
13. Exemplary dance ensemble "Mozaika"
In the category pop dance, age category Junior
Artistic Director: Vidmanova Larisa Viktorovna
Teachers: Jeanne A. Pletnev
Tutor: Smolin, E. A., Romanova Marina Ivanovna
Dzerzhinsk
14. Choreographic group "Rays"
In the category pop dance age group - the average
Artistic Director: Levonia Marina Pavlovna
Dzerzhinsk
15. School-Studio choreographic ensemble "Zorenka" (1)
In the category pop dance age group - the average
Artistic Director: Demina Valentina Aleksandrovna
Teacher: Yudin Sergey Olegovich
Accompanist: Strukova Zhanna
Penza
16. The Studio is modern and pop choreography "zodiac"
In the category pop dance age group - the average
Artistic Director: Khlobystin Irina and Hlobystina Yuliya Nikolaevna
Teacher: Plotnikov Alexey Dmitrievich
Saint-Petersburg
17. The Studio is modern and pop choreography "zodiac"
Solo Samko Anna
Nomination modern choreography, age-category - middle
Artistic Director: Khlobystin Irina and Hlobystina Yuliya Nikolaevna
Teacher: Plotnikov Alexey Dmitrievich
Saint-Petersburg
18. Exemplary collective of the Russian national ensemble of variety dance "the Surprise"
Nomination modern choreography, age-category - middle
Artistic Director: Egorova Irina Antonovna
Teachers: Poselska Diana V. Dyakonov and Viktoriya Aleksandrovna
Yakutsk
19. Dance Studio Karina Boytoboy
Nomination modern choreography, age-category - middle
Artistic Director: vojtova Karina A.
Saint-Petersburg
20. Studio of modern dance "Rhodesiana"
In the category of show, age group - average
Artistic Director: Ivanova Natalia
Petropavlovsk – Kamchatsky
21. Folklore ensemble "Canary"
In the category folk dance (folklore), age category - average
Art Directors: Petrova Yesenia M. and Izotov Daniil Vladimirovich
Accompanist: Petrova Yesenia M.
Saint-Petersburg
22. Ballet theatre of Kirov, Children's school of classical dance of Kirov
Duo – Anastasia Blokhin and Kuznetsov Dmitry
In the category of classic dance age category Junior
Artistic Director: Zabolotnikova Natalia
Teacher: Antonina Filippova A.
Kirov
23. Ballet theatre of Kirov, Children's school of classical dance of Kirov
Solo – Alina Vanchugov
In the category of classic dance age category Junior
Artistic Director: Zabolotnikova Natalia
Teacher: Antonina Filippova A.
Kirov
24. Ballet theatre of Kirov, Children's school of classical dance of Kirov
In the category of classic dance age category Junior
Artistic Director: Zabolotnikova Natalia
Teacher: Antonina Filippova A.
Kirov
25. Ballet theatre of Kirov, Children's school of classical dance of Kirov
In the category of classic dance age category - average
Artistic Director: Zabolotnikova Natalia
Teacher: Antonina Filippova A.
Kirov

Laureates of the III degree:
1. The Studio is modern and pop choreography "zodiac"
In the category – children's dance, age category Junior
Artistic Director: Khlobystin Irina and Hlobystina Yuliya Nikolaevna
Teacher: Plotnikov Alexey Dmitrievich
Saint-Petersburg
2. Studio pop dance "Fiesta Orange" -
In the category – children's dance, age category Junior
Artistic Director: Maria G. Gudkova
Petrozavodsk
3. Dance Association Dance
Solo Poselska Daria
In the category of folk-stage dance, age category Junior
Artistic Director: Victoria A. Zwinger
Saint-Petersburg
4. Dance Association Dance
In the category – people-stylized dance, age category Junior
Artistic Director: Victoria A. Zwinger
Saint-Petersburg
5. Dance Association Dance
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Victoria A. Zwinger
Saint-Petersburg
6. Choreographic ensemble "DROPS"
In the category of folk - stage dance, age category average
Artistic Director: Hodak Vera
Teachers: Ivy Lyudmila Borisovna, Fadeeva Tatyana Sergeevna
Accompanist: Tyapochkin Love V. and Vagulkin Natalia
Saint-Petersburg
7. Exemplary collective of the Russian national ensemble of variety dance "the Surprise"
In the category of folk - stage dance, age category average
Artistic Director: Egorova Irina Antonovna
Teachers: Poselska Diana V. Dyakonov and Viktoriya Aleksandrovna
Yakutsk
8. Apenysheva Elena - Solo
In the category of stylized folk dance, age category - adults
Artistic Director: Gubanova Christian MacDowell
Saint-Petersburg
9. Exemplary children's collective Ensemble of classical dance "snowflake"
In the category of stylized folk dance, age category - mixed
Artistic Director: Neradova Tatiana
Accompanist: Mackiewicz Tatyana Pavlovna
Murmansk
10. Choreographic ensemble "DROPS"
In the category pop dance, age category Junior
Artistic Director: Hodak Vera
Teachers: Ivy Lyudmila Borisovna, Fadeeva Tatyana Sergeevna
Accompanist: Tyapochkin Love V. and Vagulkin Natalia
Saint-Petersburg
11. Exemplary art collective choreography "Capriccio"
In the category pop dance, age category Junior
Artistic Director: Sachkov Tatiana
Volosovo Leningrad oblast
12. Children's Dance Studio "Orange"
In the category pop dance age category - mixed
Artistic Director: Demenchuk Svetlana
Saint-Petersburg
13. Choreographic ensemble "Constellation"
In the category pop dance age group - the average
Artistic Director: Savkin Natalia
Saint-Petersburg
14. The Studio is modern and pop choreography "zodiac"
Nomination modern choreography, age-category - middle
Artistic Director: Khlobystin Irina and Hlobystina Yuliya Nikolaevna
Teacher: Plotnikov Alexey Dmitrievich
Saint-Petersburg
15. Ensemble modern and pop dance "SENSATION"
Nomination modern choreography, age-category - older
Artistic Director: Vasilyeva Darya Vladimirovna
Veliky Novgorod
16. Dance Studio Karina Boytoboy
Nomination modern choreography, age-category - older
Artistic Director: vojtova Karina A.
Saint-Petersburg
17. Studio pop dance "Fiesta Orange"
Nomination modern choreography, age - combined
Artistic Director: Maria G. Gudkova
Petrozavodsk


18. Choreographic collective "the Little ballerina"
The Duo Gusarova Anna and Nonna V.
In the category of classic dance age category - preparatory
Artistic Director: Kirsanova Irina Vladimirovna
Teacher: Gradska Alina B.
Accompanist: Shikova Ludmila
Saint-Petersburg
19. School Of Contemporary Ballet "The Sculptor"
Glaser Nicole - solo
In the category of classic dance age category - average
Art Director: Anastasia Krisuk
Teachers: Andrei Razin, Abdullaeva, Marina, Cucurachi Nikita Mustafin Roman Lysak Love
Moscow Region, Chernogolovka

Diploma of the participant:
1.Dance Studio Karina Boytoboy
In the category – children's dance, age division - preparatory
Artistic Director: vojtova Karina A.
Saint-Petersburg
2.Exemplary choreographic ensemble "Ulybka" Junior group
In the category – children's dance, age division - preparatory
Artistic Director: Kudryavtsev Alexander
Novgorod oblast, Chudovo
3.Studio of classical dance "Irondale" group "Droplets"
In the category – children's dance, age division - preparatory
Artistic Director: Yakovlev Marianne Danilovna
POS. Pargolovo, Saint Petersburg
4. Children's dance group "VOSADULI"
The Duo schelokova angelina and Makarov Evangelina
In the category – children's dance, age category Junior
Artistic Director: Pavlov, Vyacheslav S.
Kronstadt
5. Children's choreographic Studio "Sputnik" the State song and dance ensemble of the Tambov area Ivushka
In the category – children's dance, age category Junior
Artistic Director: Demchenko O. E.
Tambov
6. Studio of classical dance "Irondale" group "Droplets"
In the category of folk-stage dance, age division - preparatory
Artistic Director: Yakovlev Marianne Danilovna
POS. Pargolovo, Saint Petersburg
7. Choreographic ensemble "Barynya"
In the category of folk-stage dance, age division - preparatory
Artistic Director: Valery V. Novikov
Leningrad region, Priozersk district, village Sosnovo
8.Children's dance group "VOSADULI"
Schelokova Angelina - Solo
In the category of folk-stage dance, age category Junior
Artistic Director: Pavlov, Vyacheslav S.
Kronstadt
9. Choreographic ensemble "Barynya"
In the category of folk-stage dance, age category Junior
Artistic Director: Valery V. Novikov
Leningrad region, Priozersk district, village Sosnovo
10.Dance team of the Children's school of arts in Novomoskovsk
In the category – people-stylized dance, age category average
Artistic Director: Ulitina Polina Alexandrovna
Tula region, Novomoskovsk
11. Dance team of the Children's school of arts in Novomoskovsk
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Ulitina Polina Alexandrovna
Tula region, Novomoskovsk
12.Studio theatre of dance "Fuete"
Anokhin Sophia solo
In the category – people-stylized dance, age category - senior
Artistic Director: Perfil Darya Igorevna
Saint-Petersburg
13. Salimova Ksenia Solo
In the category – people-stylized dance, age category - adults
Artistic Director: Diana Komarova Y.
Saint-Petersburg
14. Dance Association Dance
In the category – people-stylized dance, age category - mixed
Artistic Director: Victoria A. Zwinger
Saint-Petersburg
15. Studio theatre of dance "Fuete"
In the category of folk stage dance, age category - mixed
Artistic Director: Perfil Darya Igorevna
Saint-Petersburg
16. Children's choreographic Studio "Sputnik" the State song and dance ensemble of the Tambov area Ivushka
In the category of folk stage dance, age category - mixed
Artistic Director: Demchenko O. E.
Tambov
17. Dance Association Dance
In the category of folk stage dance, age category - mixed
Artistic Director: Victoria A. Zwinger
Saint-Petersburg
18. Dance Association Dance
Stepuleva Evelina - solo
In the category pop dance age group - preparatory
Artistic Director: Victoria A. Zwinger
Saint-Petersburg
19. Choreographic ensemble "Barynya"
In the category pop dance age group - preparatory
Artistic Director: Valery V. Novikov
Leningrad region, Priozersk district, village Sosnovo
20. Children's choreographic ensemble "Chudovskiy Hitch" group "Vdokhnovenie"
In the category pop dance age category Junior
Artistic Director: Kudryavtsev Alexander
Novgorod oblast, Chudovo
21. Studio theatre of dance "Fuete"
In the category pop dance age category Junior
Artistic Director: Perfil Darya Igorevna
Saint-Petersburg
22. Choreographic ensemble "STEP FORWARD"
In the category pop dance age category - mixed
Artistic Director: Sokol Yuliya Eduardovna
Moscow region, Podolsk
23. Ensemble modern and pop dance "SENSATION"
In the category pop dance age group - the average
Artistic Director: Vasilyeva Darya Vladimirovna
Veliky Novgorod
24. Ensemble modern and pop dance "SENSATION"
In the category pop dance age group - senior
Artistic Director: Vasilyeva Darya Vladimirovna
Veliky Novgorod
25. Dance Studio Karina Boytoboy
In the category pop dance age group - senior
Artistic Director: vojtova Karina A.
Saint-Petersburg
26. Choreographic ensemble "STEP FORWARD"
Nomination modern choreography, age-category - middle
Artistic Director: Sokol Yuliya Eduardovna
Moscow region, Podolsk
27. Ensemble modern and pop dance "SENSATION"
Nomination modern choreography, age-category - middle
Artistic Director: Vasilyeva Darya Vladimirovna
Veliky Novgorod
28. Salimova Ksenia Solo
In the category modern dance, age category - adults
Artistic Director: Diana Komarova Y.
Saint-Petersburg
29. Ensemble modern and pop dance "SENSATION"
Nomination modern choreography, age - combined
Artistic Director: Vasilyeva Darya Vladimirovna
Veliky Novgorod
30. Studio of modern dance "Rhodesiana"
In the category of show, age group - Junior
Artistic Director: Ivanova Natalia
Petropavlovsk – Kamchatsky
31. Exemplary choreographic ensemble "Ulybka" Junior group
In the category of classic dance age category - preparatory
Artistic Director: Kudryavtsev Alexander
Novgorod oblast, Chudovo
32. Studio of classical dance "Irondale" group "Droplets"
In the category of classic dance age category - preparatory
Artistic Director: Yakovlev Marianne Danilovna
POS. Pargolovo, Saint Petersburg
33. Ballet school "Academy"
Solo Kunitsky Barbara
In the category of classic dance age category Junior
Artistic Director: Natalia Perepelkina A.
Tula
34. Dance team of the Children's school of arts in Novomoskovsk
Khomenko Anna solo
In the category of classic dance age category Junior
Artistic Director: Ulitina Polina Alexandrovna
Tula region, Novomoskovsk
35. School Of Contemporary Ballet "The Sculptor"
Glaser Isabel - solo
In the category of classic dance age category Junior
Art Director: Anastasia Krisuk
Teachers: Andrei Razin, Abdullaeva, Marina, Cucurachi Nikita Mustafin Roman Lysak Love
Moscow Region, Chernogolovka
36. Choreographic ensemble "STEP FORWARD"
Eprintseva Diana solo
In the category of classic dance age category - average
Artistic Director: Sokol Yuliya Eduardovna
Moscow region, Podolsk

Jury of the festival:
• Alexander Abritalin member of the international dance Council of UNESCO, teacher of Classical dance at the Moscow Academy of Education N. Nesterova, a teacher-tutor and teacher of classical dance at the Provincial Ballet School at the Russian National Ballet "KOSTROMA"
• Victoria A. Golubeva, choreographer of the Theatre "Baltic House", teacher and choreographer of the leading ballet schools in Poland and China, the main ballet master ballet Academy in Melbourne (Australia)

• Maxim E. Prokofiev was a Soloist of the ballet troupe "Choreographic miniatures", the teacher with experience of working in Academy of Russian Ballet. A. Y. Vaganova
• Olesya A. Prokhorenko – Ph. D., associate Professor of choreographic art of St.-Petersburg Humanitarian University of trade Unions

• Olga V. Kazannikova, the Leading ballet dancer of the St. Petersburg academic theatre of ballet of B. Ya. Eifman, the teacher with experience of teaching in Academy of Russian Ballet named A. Y. Vaganova
• Julia A. Stadnik – ethno-choreographer, and folklorist-researcher of Russian culture, senior lecturer of the Department of choreographic art of St.-Petersburg Humanitarian University of trade Unions


View all results