"Slavic Gems" Minsk - 2017

The Winners Of The Grand Prix:
Dance ensemble "Karusel"
Song – "Caso Yas"
Art Director: Vienna Tatiana
Belarus, Minsk



Laureates of the I degree
1. Exemplary dance ensemble "Javaranch"
The center of additional education of children and youth "Evrika"
In the category of folk-stage dance, age category Junior
Artistic Director: Aleksandrov Sergey Aleksandrovich
Belarus, Minsk

2. Exemplary folk dance ensemble "Zhuravinka"
State institution of culture "Beloozersk House of culture"
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Begovic Elena
Choreographer: Hot Alexander S.
Belarus, Turkey, Istanbul

4. Folk dance ensemble "Flamingo"
MBUK "DK im. Molodtsova"
In the category of folk-stage dance, age category Junior
Artistic Director: Alla Filatova V.
Teacher: Zinchenko, Polina Vladimirovna
Russia, Donskoy

5. Children's exemplary dance ensemble "Inspiration"
In the category folk stylized dance, age category Junior
Artistic Director: Fedorova Marina Vyacheslavovna
Choreographer: Rudenko Anna M.
Russia, Saint-Petersburg

6. Choreographic group "Exercice"
GUO "SCHOOL № 162"
In the category folk stylized dance, age category Junior
Artistic Director: Herman Nataliya
Belarus, Minsk

7. Children's exemplary dance ensemble "Inspiration"
In the category folk stylized dance, age category average
Artistic Director: Fedorova Marina Vyacheslavovna
Choreographer: Rudenko Anna M.
Russia, Saint-Petersburg

8. Dance ensemble "Karusel"
In the category folk stylized dance, age category, the average Artistic Director of the Vienna Tatiana
Belarus, Minsk

9. Exemplary dance ensemble "Javaranch"
The center of additional education of children and youth "Evrika"
In the category folk stylized dance, age category - senior
Artistic Director: Aleksandrov Sergey Aleksandrovich
Belarus, Minsk

10. Children's exemplary dance ensemble "Inspiration"
In the category pop dance age category Junior
Artistic Director: Fedorova Marina Vyacheslavovna
Choreographer: Rudenko Anna M.
Russia, Saint-Petersburg

11. Honoured Amateur collective of Republic of Belarus, dance ensemble "Rovesnik"
Solo Belkevich Lada
In the category pop dance age group - senior
Artistic Director: Honored worker of culture of the Republic of Belarus with Tatiana Pavlovna
Teacher: Goncharova Irina
Belarus, Minsk

12. Children's exemplary dance ensemble "Inspiration"
In the category pop dance age category - mixed
Artistic Director: Fedorova Marina Vyacheslavovna
Choreographer: Rudenko Anna M.
Russia, Saint-Petersburg

13. Studio gymnastics and dance Anna Serova
SPb ROO physical, aesthetic and creative development of children
In the category pop dance age category Junior
Artistic Director: Serova Anna Grigorieva
Teachers: Kotelnikova Ekaterina Borisovna, Ponkratenko Alexandra Andreevna
Russia Saint-Petersburg

14. Children's choreographic school-Studio "LIK"
In the category pop dance age group - the average
Artistic Director: Gasimova Elena
Teachers: Komogorceva Ekaterina, Nedogoda Anatoly
Russia Naberezhnye Chelny

15. Dance ensemble "Karusel"
In the category pop dance age group - the average
Art Director: Vienna Tatiana
Belarus, Minsk

16. Dance ensemble "Karusel"
In the category – children's dance, age category Junior
Art Director: Vienna Tatiana
Belarus, Minsk

17. Vocal-choreographic Studio "Children of the 21st century"
Nomination modern choreography, age - combined
Artistic Director: Knyazeva Elena vital'evna
Russia Saint-Petersburg

18. Solo - Irina Kapustina
Nomination modern choreography, age-category - middle
Belarus, Minsk

19. The club of the traditional Pomor culture "Sugrevushka"
In the category of ethnic dance, age category - over 18
Art Directors: Levachev Tamara Antonovna, Koneva Elena
Russia Arkhangelsk

20. Exemplary folklore group "little Bee"
In the category of ethnic dance, age category - children up to 18 years
Artistic Director: Yablokov Nadezhda Vladimirovna
Accompanist: Yablokov, Sergei Nikolaevich
Russia, Tambov oblast S. Platonovka



Laureates of the II degree:
1. Exemplary folk dance ensemble "Zhuravinka"
State institution of culture "Beloozersk House of culture"
In the category of folk-stage dance, age category - senior
Artistic Director: Begovic Elena
Choreographer: Hot Alexander S.
Belarus Beloozersk


2. Exemplary choreographic ensemble "Karagod"
In the category of folk-stage dance, age category Junior
Artistic Director: Alla Divina K.
Belarus Bobruisk

3. Exemplary folk dance ensemble "Zhuravinka"
State institution of culture "Beloozersk House of culture"
In the category of folk-stage dance, age category - mixed
Artistic Director: Begovic Elena
Choreographer: Hot Alexander S.
Belarus Beloozersk

4. Dance ensemble "Lada"
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: ankudinova Larisa
Russia Leningrad region, the village of Staraya Ladoga

5. Honoured Amateur collective of Republic of Belarus, dance ensemble "Rovesnik"
Solo Belkevich Lada
In the category of folk-stage dance, age category - senior
Artistic Director: Honored worker of culture of the Republic of Belarus with Tatiana Pavlovna
Teacher: Goncharova Irina
Belarus, Minsk

6. Dance ensemble "Surprise"
In the category folk stylized dance, age category Junior
Art Director: Misan D. Alexander
Belarus Minsk

7. Exemplary folk dance ensemble "Inspiration"
In the category folk stylized dance, age category - mixed
Art Directors: Alexey Mikryukov V. V., Tagirov Kristina Igorevna
The Republic of Sakha (Yakutia), Lensk

8. Vocal-choreographic Studio "Children of the 21st century"
In the category folk stylized dance, age category - mixed
Artistic Director: Knyazeva Elena vital'evna
Russia Saint-Petersburg

9. Choreographic ensemble "Harmony"
In the category folk stylized dance, age category - mixed
Artistic Director: Coats Anna
The Republic Of Sakha (Yakutia)

10. Folk dance ensemble "Flamingo"
MBUK "DK im. Molodtsova"
In the category folk stylized dance, age category - senior
Artistic Director: Alla Filatova V.
Teacher: Zinchenko, Polina Vladimirovna
Russia, Donskoy

11. Exemplary dance ensemble "Javaranch"
The center of additional education of children and youth "Evrika"
In the category folk stylized dance, age category average
Artistic Director: Aleksandrov Sergey Aleksandrovich
Belarus, Minsk

12. Folk dance ensemble "Flamingo"
MBUK "DK im. Molodtsova"
In the category pop dance age category - mixed
Artistic Director: Alla Filatova V.
Teacher: Zinchenko, Polina Vladimirovna
Russia, Donskoy

13. Exemplary art collective choreographic ensemble "Capriccio"
In the category pop dance age category Junior
Artistic Director: Sachkov Tatiana
Russia Volosovo

14. Choreographic group "X-Dance"
In the category pop dance age group - the average
Art Director: Babak O. V.
Belarus Minsk

15. Folk dance ensemble "Decadence"
In the category pop dance age group - senior
Artistic Director: Alain A.
Russia Kamensk-Uralsky

16. Dance ensemble "Surprise"
In the category pop dance age category Junior
Art Director: Misan D. Alexander
Belarus Minsk

17. Folk dance ensemble "Flamingo"
MBUK "DK im. Molodtsova"
In the category pop dance age category Junior
Artistic Director: Alla Filatova V.
Teacher: Zinchenko, Polina Vladimirovna
Russia, Donskoy

18. Dance ensemble "Surprise"
In the category pop dance age group - the average
Art Director: Misan D. Alexander
Belarus Minsk

19. Choreographic group "Exercice"
GUO "SCHOOL № 162"
In the category pop dance age group - the average
Artistic Director: Herman Nataliya
Belarus, Minsk

20. Children's exemplary dance ensemble "Inspiration"
In the category – children's dance, age category Junior
Artistic Director: Fedorova Marina Vyacheslavovna
Choreographer: Rudenko Anna M.
Russia, Saint-Petersburg

21. Children's exemplary dance ensemble "Inspiration"
Nomination modern choreography, age - combined
Artistic Director: Fedorova Marina Vyacheslavovna
Choreographer: Rudenko Anna M.
Russia, Saint-Petersburg

22. Folklore ensemble "Trifles"
54 Riga secondary school
In the category of ethnic dance, age category - children up to 18 years
Artistic Director: Olga Dergunova N.
Choreographer: Janina Martisune
Accompanist: Vladimir Berezin
Latvia Riga

23. The group of modern dance "Magic"
Solo – Anastasia Tataryn
In the category pop dance age group - senior
Artistic Director: Apanovich Irina Igorevna
Belarus Minsk

24. Children's choreographic ensemble "Dragonfly"
Solo Mohovikova Maria
In the category of classic dance age category - average
Art Director: Oksana Novitskaya I.
Russia Saint-Petersburg



Laureates of the III degree:
1.Choreographic group "Candy"
1. Dance group "Runa"
In the category of folk-stage dance, age category Junior
Artistic Director: Stankevich, Natalya
Belarus, Minsk

2. Choreographic ensemble "Harmony"
In the category of folk-stage dance, age category - mixed
Artistic Director: Coats Anna
The Republic Of Sakha (Yakutia)

3. Folk dance ensemble "Flamingo"
MBUK "DK im. Molodtsova"
In the category of folk-stage dance, age category, the average Artistic Director: Alla Filatova V.
Teacher: Zinchenko, Polina Vladimirovna
Russia, Donskoy

4. Exemplary folk dance ensemble "Inspiration"
In the category of folk-stage dance, age category average
Art Directors: Alexey Mikryukov V. V., Tagirov Kristina Igorevna
The Republic of Sakha (Yakutia), Lensk

6. Choreographic ensemble "Dragonfly"
Solo Mohovikova Maria
In the category of folk-stage dance, age category average
Art Director: Oksana Novitskaya I.
Russia Saint-Petersburg

7. Honoured Amateur collective of Republic of Belarus, dance ensemble "Rovesnik"
Solo – Irina Kapustina
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Honored worker of culture of the Republic of Belarus with Tatiana Pavlovna
Teacher: Goncharova Irina
Belarus, Minsk

8. Folk dance ensemble "Flamingo"
MBUK "DK im. Molodtsova"
In the category folk stylized dance, age category - mixed
Artistic Director: Alla Filatova V.
Teacher: Zinchenko, Polina Vladimirovna
Russia, Donskoy

9. Choreographic Studio "Movement"
In the category folk stylized dance, age category average
Artistic Director: Molchanova Maryna Anatoliivna
Russia Moscow


10. The group of modern dance "Magic"
In the category folk stylized dance, age category average
Artistic Director: Apanovich Irina Igorevna
Belarus Minsk

11. Choreographic group "X-Dance"
In the category folk stylized dance, age category average
Art Director: Babak O. V.
Belarus Minsk

12. Choreographic ensemble "Salam"
MBOU TO "Children's art school № 1"
In the category folk dance, age category - senior
Artistic Director: Rizvanov, Azimut Azizovna
Accompanist: Sysoeva Tatiana
The Republic of Dagestan, Kizlyar

13. Exemplary choreographic group "Flickering"
In the category pop dance age group - preparatory
Artistic Director: Apanovich Irina Igorevna
Belarus, zaslawye

14. Choreographic Studio "Entourage"
In the category pop dance age group - preparatory
Artistic Director: gorodova Vasilisa Aleksandrovna
Russia Saint-Petersburg

15. Folk dance ensemble "Flamingo"
MBUK "DK im. Molodtsova"
In the category pop dance age group - the average
Artistic Director: Alla Filatova V.
Teacher: Zinchenko, Polina Vladimirovna
Russia, Donskoy

16. Choreographic Studio "Entourage"
In the category pop dance age category - mixed
Artistic Director: gorodova Vasilisa Aleksandrovna
Russia Saint-Petersburg

17. The group of modern dance "Magic"
In the category pop dance age category - mixed
Artistic Director: Apanovich Irina Igorevna
Belarus Minsk

18. Exemplary art collective choreographic ensemble "Capriccio"
In the category pop dance age group - the average
Artistic Director: Sachkov Tatiana
Russia Volosovo

19. Vocal-choreographic Studio "Children of the 21st century"
In the category pop dance age category Junior
Artistic Director: Knyazeva Elena vital'evna
Russia Saint-Petersburg

20. Exemplary choreographic group "Flickering"
In the category pop dance age category Junior
Artistic Director: Apanovich Irina Igorevna
Belarus, zaslawye

22. Choreographic Studio "Movement"
In the category pop dance age category Junior
Artistic Director: Molchanova Maryna Anatoliivna
Russia Moscow

22. The group of modern dance "Magic"
In the category pop dance age group - the average
Artistic Director: Apanovich Irina Igorevna
Belarus Minsk

23. Dance group "Runa"
In the category pop dance age group - the average
Artistic Director: Stankevich, Natalya
Belarus, Minsk

24. Dance ensemble "Folk patterns"
In the category – children's dance, age category Junior
Artistic Director: Larionova Natalia
Russia Saint-Petersburg

25. Choreographic ensemble "Harmony"
In the category – children's dance, age category - mixed
Artistic Director: Coats Anna
The Republic Of Sakha (Yakutia)

26. Choreographic Studio "Entourage"
In the category – children's dance, age division - preparatory
Artistic Director: gorodova Vasilisa Aleksandrovna
Russia Saint-Petersburg

27. Dance group "Runa"
In the category – children's dance, age division - preparatory
Artistic Director: Stankevich, Natalya
Belarus, Minsk

28. Exemplary choreographic group "Flickering"
In the category – children's dance, age division - preparatory
Artistic Director: Apanovich Irina Igorevna
Belarus, zaslawye

29. Choreographic Studio "Movement"
In the category – children's dance, age category average
Artistic Director: Molchanova Maryna Anatoliivna
Russia Moscow

30. Vocal-choreographic Studio "Children of the 21st century"
In the category modern dance, age category Junior
Artistic Director: Knyazeva Elena vital'evna
Russia Saint-Petersburg

31. The group of modern dance "Magic"
Nomination modern choreography, age - combined
Artistic Director: Apanovich Irina Igorevna
Belarus Minsk

32. Dance group "Runa"
Nomination modern choreography, age-category - middle
Artistic Director: Stankevich, Natalya
Belarus, Minsk

33. Folk dance ensemble "Decadence"
Nomination modern choreography, age-category - older
Artistic Director: Alain A.
Russia Kamensk-Uralsky

34. The group of modern dance "Magic"
In the category of show, age group - older
Artistic Director: Apanovich Irina Igorevna
Belarus Minsk

35. Dance ensemble "Folk patterns"
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Larionova Natalia
Russia Saint-Petersburg



Diploma of the participant:
1. Dance group "Runa"
In the category pop dance age category Junior
Artistic Director: Stankevich, Natalya
Belarus, Minsk

2. Choreographic Studio "Movement"
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Molchanova Maryna Anatoliivna
Russia Moscow

3. Dance ensemble "Folk patterns"
In the category folk stylized dance, age category Junior
Artistic Director: Larionova Natalia
Russia Saint-Petersburg

4. The group of modern dance "Magic"
In the category of show, age group - average
Artistic Director: Apanovich Irina Igorevna
Belarus Minsk

5. Exemplary choreographic group "Flickering"
In the category modern dance, age category Junior
Artistic Director: Apanovich Irina Igorevna
Belarus, zaslawye

6. Choreographic Studio "Movement"
Nomination modern choreography, age-category - middle
Artistic Director: Molchanova Maryna Anatoliivna
Russia Moscow

7. The group of modern dance "Magic"
Nomination modern choreography, age-category - middle
Artistic Director: Apanovich Irina Igorevna
Belarus Minsk

8. The group of modern dance "Magic"
In the category folk stylized dance, age category - mixed
Artistic Director: Apanovich Irina Igorevna
Belarus Minsk

9. The group of modern dance "Magic"
In the category of show, age group - combined
Artistic Director: Apanovich Irina Igorevna
Belarus Minsk

10. Dance ensemble "Folk patterns"
Duet, Anna Pavlova and Anna Veselova
In the category of folk-stage dance, age category average
Artistic Director: Larionova Natalia
Russia Saint-Petersburg


Jury of the festival:
1. Dmitry Zalessky – winner of the award of the President of the Republic of Belarus for support of talented youth. The winner of the 3rd prize of the contest of choreographers Bolshoi Theatre (Moscow). The founder of the theatre of modern choreography "D. O. Z. SK.I". A regular participant in the choreographic workshop of people's artist of the USSR Vladimir Vasiliev. Laureate of international competitions and festivals (Munich, düsseldorf, Hannover, Lodz, Warsaw ). Was the choreographer of the TV project "everybody Dance" (Ukraine) and the Show "Dance" (Moscow, 1 channel). The head of the popular project "Zaleski Dance Design Show" and founder of the children's dance Studio "Zaleski Kids"

Winner:
- 3rd prize at 12th international competition of ballet dancers and choreographers of the Bolshoi theatre of Russia (Moscow)
Best modern choreography for 4 mejdunarodnom competition of Yuri Grigorovich (Sochi)
- 2nd prize at the 7th international competition. Of Serge Lifar (Ukraine)
The critics ' prize at the 26th konkursi Hanover (Germany)
- The prize of the critics at the 5 international competition of choreographic art im of Sergei Diaghilev łódź (Poland)
- IFMC in Vitebsk (Belarus): 2008-1-Aya award,2009-best production, 2010-1 first prize E. Panfilova, as the best choreographer, 2011-best production

2. Kazannikova Olga Vadimovna, the Leading ballet dancer of the St. Petersburg academic theatre of ballet of B. Ya. Eifman, the teacher with experience of teaching in Academy of Russian Ballet named A. Y. Vaganova (St. Petersburg)

3. Anatoly Leonidovich Karpovich – ARTISTIC DIRECTOR AND CHIEF CHOREOGRAPHER, the HONORED AMATEUR band of the DANCE ENSEMBLE "BELAYA RUS"
THE CHAIRMAN OF THE SUBJECT-CYCLIC COMMISSION OF THE MINSK STATE COLLEGE OF ARTS
THE EXCELLENT EDUCATION OF THE REPUBLIC OF BELARUS


View all results